Skup aut

Sprzedaż części

ikona strzałki

Czym jest szkoda istotna i co oznacza dla historii samochodu?

Powszechna cyfryzacja pozwoliła stworzyć narzędzia pomocne dla osób zainteresowanych kupnem i sprzedażą samochodu. System CEPiK jest jednym z nich. Umieszcza się w nim wszelkie dane o pojazdach poruszających się po drogach w naszym kraju takie jak wiek, przebieg, badania techniczne oraz wpisy od ubezpieczycieli o dokonywanych naprawach po kolizjach lub innych zdarzeniach losowych w ramach polisy OC lub AC (autocasco).

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się firmy oferujące usługę odkupienia samochodów za gotówkę. Należą do nich zarówno auto komisy, auto szroty, czy skupy aut. To bardzo wygodna i przede wszystkim szybka opcja sprzedaży czy zakupu samochodu, jednak jak w każdej gałęzi zajmującej się handlem możemy i w tym przypadku trafić na nieuczciwych sprzedawców. Aby zarobić na transakcji właściciele wyżej wspomnianych placówek często zawyżają wartość sprzedawanego samochodu.

W drugą stronę to tak niestety nie działa, dlatego chcąc sprzedać swoje auto np. do skupu czy komisu możesz spodziewać się często niższej kwoty od oczekiwanej. Jest to spowodowane bardzo dużą konkurencją w branży auto motoryzacyjnej i zalewem używanych aut z całej Europy i świata. Dowiedz się po czym poznać dobry skup aut!

Czym jest szkoda istotna i co oznacza dla historii samochodu?

Powszechna cyfryzacja pozwoliła stworzyć narzędzia pomocne dla osób zainteresowanych kupnem i sprzedażą samochodu. System CEPiK jest jednym z nich. Umieszcza się w nim wszelkie dane o pojazdach poruszających się po drogach w naszym kraju takie jak wiek, przebieg, badania techniczne oraz wpisy od ubezpieczycieli o dokonywanych naprawach po kolizjach lub innych zdarzeniach losowych w ramach polisy OC lub AC (autocasco).
W wyniku sprawdzania pojazdu w centralnej bazie, kupujący może natknąć się na wpis o szkodzie istotnej.
Jest to pojęcie stosunkowo nowe i może wzbudzić niepokój u potencjalnego nabywcy.

Czym jest szkoda istotna?

Według przepisów z dnia 15 marca 2020 r zawartych w prawie o ruchu drogowym za szkodę istotną uznaje się taką, która dotyczy układu nośnego, hamulcowego lub kierowniczego pojazdu, która może mieć wpływ na bezpieczeństwu ruchu drogowego i kwalifikuje pojazd do dodatkowego badania technicznego. Szkodę musi stwierdzić ubezpieczyciel lub Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Szkody istotnej nie należy jednak mylić ze szkodą całkowitą. Są to dwa różne pojęcia które funkcjonują w terminologii ubezpieczyciela.

Szkoda całkowita ma miejsce wtedy, gdy samochód nie nadaje się do dalszej eksploatacji lub koszty naprawy przekraczają jego wartość w dniu likwidacji szkody.

Czy szkoda istotna musi dyskwalifikować pojazd?

W związku z otrzymanym zgłoszeniem szkody istotnej nie należy się martwić, ponieważ uszkodzenia wcale nie muszą być poważne i należy taki wpis traktować raczej jako fakt jej likwidacji oraz nie traktować pojazdu jako wraku nie nadającego się do dalszej eksploatacji. Do jej stwierdzenia wystarczy np. wjechać samochodem w ubytek w jezdni i uszkodzić jego zawieszenie. Jeśli naprawa została przeprowadzona w autoryzowanym serwisie (ASO), może to wpływać pozytywnie na wartość pojazdu i jego wiarygodność.

Rozliczenie powstałej szkody z polisy OC lub AC spowoduje wpisanie szkody istotnej do historii naszego pojazdu. Może się jednak zdarzyć, że samochód uległ poważnemu uszkodzeniu, a szkoda nie była likwidowana przez ubezpieczyciela lecz przez właściciela. W tym przypadku żaden zapis w bazie się nie pojawi.

W praktyce to rzeczoznawca ocenia szkodę jako zagrożenie bezpieczeństwa dla ruchu drogowego i decyduje o wpisie do rejestru gdy uszkodzenie jest likwidowane z ubezpieczenia. Jednakże, nigdy nie należy bagatelizować takiego wpisu w historii pojazdu.

Co szkoda istotna oznacza dla historii samochodu?

Warto podkreślić, że wpis o „szkodzie istotnej” niekoniecznie oznacza, że samochód jest w złym stanie. Wiele pojazdów, które były poważnie uszkodzone i naprawione, może być w pełni sprawnych i bezpiecznych do dalszego użytku. Kluczowe jest jednak dokładne zbadanie historii pojazdu i dokonanie odpowiedniej oceny przed podjęciem decyzji o zakupie lub sprzedaży samochodu.

Szkoda istotna, podsumowując:

  • jest to fakt likwidacji uszkodzenia pojazdu z polisy ubezpieczyciela,
  • nie dyskwalifikuje pojazdu do jego kupna czy sprzedaży,
  • nie wpływa istotnie na wartość pojazdu o ile naprawa przeprowadzona została w ASO,

  • wpis o szkodzie daje potencjalnemu nabywcy możliwość sprawdzenia pojazdu pod kątem dokonywanych napraw.

Gdzie należy szukać zapisu o szkodzie istotnej pojazdu?

Zapis “Powstanie szkody istotnej” znajdziemy w Raporcie Historii Pojazdu:

  • Raport Centralnej Ewidencji Pojazdów – do pobrania po podaniu numeru rejestracyjnego, numeru VIN i daty pierwszej rejestracji,
  • Raport Historii Pojazdu Autobaza – do pobrania po podaniu numeru VIN pojazdu.

Obok zapisu pojawi się także adnotacja z nazwą towarzystwa ubezpieczeniowego rozliczającego naprawę oraz opis szkody. Oczywiście w raporcie znajdziemy także szereg innych przydatnych informacji na temat interesującego nas pojazdu,
takich jak:

  • wiek pojazdu,
  • dane techniczne,
  • historie serwisową,
  • informacje z bazy pojazdów skradzionych.

Możemy w ten sposób sprawdzić czy pojazd jest bezwypadkowy, jaki ma rzeczywisty przebieg lub czy nie pochodzi z kradzieży.

Szkoda istotna – co dalej?

Należy pamiętać, że brak informacji o szkodzie istotnej w ogłoszeniu lub podczas rozmowy ze sprzedawcą nie musi świadczyć o złej woli sprzedającego. Po prostu może on nie zostać poinformowany, że szkoda likwidowana z OC czy AC sprawcy została uznana jako istotna. Dlatego polecamy, aby zarówno sprzedający jak i kupujący sprawdzali, czy w raporcie VIN nie znajduje się taki zapis, co pozwoli uniknąć posądzenia o próbę oszustwa.