Skup aut

Sprzedaż części

ikona strzałki

Jak prawidłowo przygotować auto do sprzedaży?

Niezależnie od tego, czy planujesz sprzedać swój samochód prywatnie czy skorzystać z usług firm skupujących auta, właściwa prezentacja pojazdu może znacznie wpłynąć na szybkość sprzedaży oraz kwotę jaką za niego otrzymasz. Od dbałości o czystość i estetykę, przez konserwację mechaniczną, po zapewnienie dokumentacji i historii pojazdu. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę i jakich błędów unikać przed sprzedażą samochodu!

Co warto wiedzieć zanim sprzedasz auto?

Przed przystąpieniem do sprzedaży swojego samochodu, zwróć uwagę na wartość rynkowa pojazdu. Zanim ustalisz cenę, zrób badanie rynku, aby dowiedzieć się, ile podobne auta są warte. Możesz to zrobić za pomocą internetowych narzędzi do wyceny pojazdów, przejrzeć ogłoszenia lub podczas konsultacji z rzeczoznawcą. Dzięki temu, będziesz wiedzieć na jaką realnie kwotę możesz liczyć podczas sprzedaży.

Jak przygotować auto do sprzedaży krok po kroku?

Wystarczy pamiętać o 5 podstawowych krokach, aby samochód był dobrze przygotowany do sprzedaży.

Krok 1 – mycie i czyszczenie samochodu

Pierwszym krokiem powinno być dokładne wyczyszczenie i umycie samochodu z zewnątrz, jak i w środku. Rozpocznij od dokładnego mycia karoserii. Użyj odpowiednich detergentów i gąbki lub miękkiej szczotki do usunięcia brudu i osadów. Skup się na trudno dostępnych miejscach, takich jak wnęki nadkoli i spód auta.

Wykorzystaj specjalne preparaty do felg i opon, aby przywrócić im blask. Upewnij się, że opony są czyste, a bieżnik jest w dobrym stanie. Następnie dokładnie oczyść wnętrze. Usuń wszystkie rzeczy osobiste, śmieci, odkurz dywaniki, siedzenia i bagażnik. Zadbaj o usunięcie wszelkich plam i zapachów. Pierwsze wrażenie jest kluczowe, dlatego możesz też skorzystać z usług auto detailingu, gdzie kompleksowo zostanie przeprowadzony proces renowacji i czyszczenia samochodu.

Krok 2 – sprawdź stan techniczny pojazdu

Wykonaj przegląd techniczny, aby upewnić się, że samochód jest w dobrym stanie, sprawdź ewentualne usterki u mechanika i upewnij się, że pojazd jest gotowy i bezpieczny do jazdy. Przetestuj wszystkie systemy elektroniczne i elektryczne w aucie, takie jak światła, klimatyzacja, radio, nawigacja, okna elektryczne i inne. Upewnij się, że wszystkie przyciski i przełączniki działają prawidłowo.

Krok 3 – przygotuj historię i dokumentację pojazdu

Upewnij się, że masz pełną i aktualną dokumentację dotyczącą samochodu, w tym książkę serwisową, dowód rejestracyjny, a także historię napraw i przeglądów. Jeśli samochód miał jakiekolwiek poważne kolizje lub wypadki, nie ukrywaj tego faktu. Przygotuj informacje o tych wydarzeniach i udostępnij je potencjalnym kupcom. Nieuczciwość w kwestii historii wypadków może szybko wyjść na jaw, przez co stracisz zaufanie jako rzetelny sprzedawca.

Opracuj również umowę kupna – sprzedaży i pamiętaj o formalnościach prawnych, takich jak przekazanie tytułu własności.

Krok 4 – zrób dobrej jakości zdjęcia

Przygotowanie odpowiednich zdjęć znacząco wpływa na skuteczność sprzedaży. Zdjęcia samochodu można zrobić zarówno na zewnątrz, jak i w odpowiednio oświetlonym garażu. Ważne jest, aby wybrać miejsce, które jest dobrze doświetlone, bez nadmiernych cieni i refleksów. Neutralne tło, na przykład na czystym placu lub parkingu, jest najlepszym wyborem. Dziś już większość nowoczesnych smartfonów posiada wystarczająco dobrą jakość aparatu do wykonania udanych fotografii, dlatego nie musisz korzystać z profesjonalnych aparatów fotograficznych, upewnij się jedynie, że obiektyw aparatu jest czysty i nie ma smug.

Podczas robienia zdjęć zwróć też uwagę na perspektywę i kadrowanie. Staraj się fotografować samochód z różnych kątów – nie zapomnij zrobić zdjęć wnętrza samochodu! Uchwyć fotel kierowcy, kokpit, fotele, dywaniki, itp. Pokaż potencjalnym kupcom, że wnętrze jest równie zadbane jak zewnętrzna część pojazdu.

Krok 5 – wystaw ogłoszenie

Kluczowym krokiem po zrobieniu zdjęć jest dodanie ogłoszenia, które będzie głównym narzędziem promocji Twojego pojazdu i sposobem na znalezienie potencjalnych kupców. Wybierz platformę lub serwis, na którym chcesz opublikować ogłoszenie. Popularne opcje to strony internetowe ogłoszeniowe, portale motoryzacyjne oraz media społecznościowe. Wybierz te, które są najbardziej odpowiednie dla Twojej grupy docelowej.

Przygotuj staranny opis pojazdu i podaj wszystkie istotne informacje, takie jak przebieg, historia serwisowa, rodzaj paliwa, rodzaj skrzyni biegów, wyposażenie, stan techniczny, ewentualne uszkodzenia lub wady, oraz powód sprzedaży. Bądź szczery i uczciwy w tym procesie. Na koniec podaj dane kontaktowe, aby potencjalni kupcy mogli się z Tobą skontaktować.

Sprzedaż auta - podsumowanie

Sprzedaż samochodu różni się w zależności od tego, kto jest naszym nabywcą. Jeśli decydujesz się na sprzedaż auta osobie prywatnej, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami, które poniesiesz za przygotowanie auta, m.in. jego konserwację, mycie i wystawienie ogłoszenia. Po tych wszystkich czynnościach, nadal możesz nie mieć pewności, czy samochód szybko się sprzeda.

Jednak jeśli cenisz sobie wygodę, szybkość i brak konieczności angażowania się w cały proces sprzedaży, warto zdecydować się na sprzedaż auta do firmy zajmującej się skupem, która zdejmie z Ciebie większość tych obowiązków i zagwarantuje szybką transakcję bez zbędnych formalności.