Skup aut

Sprzedaż części

ikona strzałki

Jak sprzedać auto na części?

Sprzedaż samochodu na części to dobry sposób na pozbycie się niesprawnego lub uszkodzonego pojazdu nienadającego się do dalszego użytkowania. Jak to zrobić? Poniżej opisujemy dostępne rozwiązania.

W jaki sposób można sprzedać auto na części?

W jaki sposób można sprzedać auto na części? Istnieje kilka sposobów na sprzedaż auta na części. Jednym z nich jest oddanie go do stacji demontażu pojazdów, czyli miejsca dysponującego stosownymi uprawnieniami do rozbiórki pojazdów i sprzedaży ich na części. Inne rozwiązanie to sprzedaż samochodu na części innej osobie. W dalszej części artykułu znajdują się szczegółowe informacje na temat każdej z wymienionych powyżej procedur.

Jakie są wady i zalety sprzedaży samochodu na części?

Sprzedaż samochodu na części ma zarówno zalety, jak i wady. Jeżeli chodzi o te pierwsze, jest to
z pewnością łatwa i szybka metoda na pozbycie się niesprawnego pojazdu oraz uzyskanie dodatkowego dochodu. W ten sposób można także sprzedać poszczególne części będące w dobrym stanie technicznym.

Co do wad omawianego rozwiązania, istnieje tu spore prawdopodobieństwo, że otrzymamy kwotę niższą niż w przypadku sprzedaży całego samochodu. Należy również w odpowiedni sposób przygotować auto, co wymaga nieco czasu, pracy i wysiłku.

Jak przygotować samochód do sprzedaży na części?

Chcąc sprzedaż auto na części, należy wykonać następujące czynności:

Oczyszczenie pojazdu z brudu i kurzu oraz wyjęcie z niego przedmiotów osobistych — dzięki temu będzie on wyglądał schludnie, zachęcając potencjalnych kupujących do bliższego zapoznania się z nim.
Usunięcie z samochodu niepotrzebnych elementów, jak opony czy felgi — mogą one zostać sprzedane osobno, przyczyniając się do wzrostu zysku ze sprzedaży.
Oznaczenie poszczególnych części pojazdu, by ułatwić ich późniejszy montaż — pozwoli to kupującemu na szybkie i łatwe zmontowanie samochodu. Rozmontowanie auta na części, jeśli okaże się to konieczne — ułatwi to jego transport i sprzedaż poszczególnych elementów.
Wykonanie atrakcyjnych wizualnie zdjęć pojazdu z każdej strony, pokazujących jego stan. Przygotowanie szczegółowego opisu samochodu, z uwzględnieniem informacji, takich jak marka, model, rok produkcji czy stan techniczny.
Umieszczenie ogłoszenia na portalach internetowych czy w czasopismach branżowych — im więcej osób je zobaczy, tym większe prawdopodobieństwo szybkiego znalezienia kupca.

W jaki sposób sprzedać auto na części do stacji demontażu pojazdów?

Jednym ze sposobów na sprzedaż auta na części jest skorzystanie z usług stacji demontażu pojazdów posiadającej stosowne uprawnienia do rozbiórki pojazdów i sprzedaży ich części. Dodatkowo, firmy tego typu bardzo często oferują darmowy odbiór samochodu z miejsca postoju. Części, które nie nadają się do ponownego użycia, są poddawane recyclingowi. Jak krok po kroku przebiega sprzedaż samochodu na części za pośrednictwem stacji demontażu pojazdów? Po znalezieniu odpowiedniego zakładu, należy skontaktować się z nim i zapytać o warunki odbioru auta. Poza pojazdem, niezbędne będzie przekazanie następujących dokumentów: dowód rejestracyjny samochodu, ubezpieczenie OC oraz karta pojazdu (o ile została wydana). Kwota należności, jaką otrzymamy zależeć będzie od stanu technicznego pojazdu oraz wartości jego części.

Jak sprzedać samochód na części innemu kierowcy?

Drugim z możliwych rozwiązań jest sprzedanie auta części innemu kierowcy. W tym celu, należy najpierw przygotować je do sprzedaży, zgodnie z powyższą instrukcją. Następnie, wystawiamy ogłoszenie i na bieżąco odpowiadamy na zapytania potencjalnych kupujących. Gdy uda się już znaleźć zainteresowaną osobę, doprowadzamy do transakcji sprzedaży. Niezbędne będzie tu sporządzenie stosownej umowy zawierającej dane sprzedawcy oraz kupca, a także informacje techniczne na temat pojazdu oraz jego ceny. Jak widać, istnieje kilka sposobów na to, jak sprzedać auto na części. To, który z nich wybrać zależy od kilku czynników, taki jak stan techniczny pojazdu, jego wartość czy czas, jaki jesteśmy w stanie poświęcić na czynności związane z tą procedurą.