Skup aut

Sprzedaż części

ikona strzałki

Czy mój samochód jest gotowy na kasację?

Kiedy samochód zbliża się do końca swojego żywota, można zauważyć różne objawy i symptomy wskazujące na to, że konieczna może okazać się kasacja. Na co dokładnie zwrócić uwagę i skąd mieć pewność, że czas pożegnać się ze swoim samochodem? Postaw na bezpieczeństwo i sprawdź!

Czym jest kasacja pojazdów?

Kasacja pojazdu, zwana także złomowaniem, to proces wycofania samochodu z eksploatacji i jego utylizacji. Jest to procedura legalna i regulowana przepisami prawnymi. Kasacja samochodu jest konieczna, gdy pojazd jest w tak złym stanie technicznym, że nie nadaje się do bezpiecznej jazdy lub gdy koszty jego naprawy przewyższają wartość pojazdu.
Właściciel samochodu musi dostarczyć pojazd do licencjonowanej Stacji Demontażu Pojazdów, gdzie zostanie on zutylizowany zgodnie z prawem!

Ciągłe problemy techniczne

Jeśli twój samochód regularnie ulega awariom i naprawy stają się częstsze niż normalne serwisowanie, może to być pierwszy znak, że czas się pożegnać. Ciągłe problemy techniczne sprawiają, że obawiasz się nagłych awarii albo wręcz unikasz dalszych podróży w obawie przed wystąpieniem ich? To oznacza, że zaczynasz tracić zaufanie do swojego samochodu co może zwiększać nawet ryzyko wypadków. Kolejną rzeczą są wydatki na naprawy, które znacznie przewyższają wartość rynkową twojego samochodu, w pewnym momencie okazuje się, że utrzymywanie go staje się jedynie obciążeniem dla Twojego portfela.

Rozległa korozja i poważne uszkodzenia strukturalne

Korozja (rdza) i uszkodzenia strukturalne mogą wpłynąć na integralność konstrukcji samochodu. Oznacza to, że w trakcie wypadku lub nawet niewielkiej kolizji, osłabiona struktura może nie zapewnić wystarczającej ochrony, co zwiększa ryzyko obrażeń! W dodatku, uszkodzenia strukturalne mogą wpłynąć na właściwości samochodu, takie jak stabilność i kontrola nad pojazdem. Może to doprowadzić do trudności w kierowaniu i również zwiększa ryzyko wypadków. Samochód z widocznymi uszkodzeniami i korozją może nie przejść wymaganych badań technicznych, co wiąże się z brakiem możliwości użytkowania go.

Awaryjność systemów bezpieczeństwa

Sprawne systemy bezpieczeństwa są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa podczas jazdy. Jeśli zauważysz, że systemy bezpieczeństwa samochodu przestają działać prawidłowo, niezależnie od tego, czy to problem z hamulcami, układem kierowniczym czy poduszkami powietrznymi, należy jak najszybciej skonsultować się z profesjonalnym mechanikiem lub autoryzowanym serwisem. W przypadku poważnych problemów z systemami bezpieczeństwa, samochód może nie nadawać się do dalszej eksploatacji, a jego kasacja i zakup innego pojazdu stają się priorytetem!

Wysoki przebieg i przestarzałe technologie

Starsze samochody mocno tracą na wartości rynkowej, co oznacza, że wartość pojazdu może być znacznie niższa niż koszty napraw i utrzymania. Problematyczna okazuje się też dostępność części zamiennych, co sprawia, że naprawa staje się trudniejsza i kosztowniejsza. Często też stare auta mają wysoki przebieg przez co mają zużyte części i podzespoły, a w dodatku emitują więcej szkodliwych substancji i są mniej przyjazne dla środowiska niż nowsze auta. Ma to istotny wpływ na jakość powietrza i środowisko naturalne.

Dlaczego warto zdecydować się na kasację auta?

Przyszedł moment, że musisz podjąć decyzję o kasacji swojego auta. Wszystkie powyższe znaki i obawy się potwierdzają, a Ty zastanawiasz się jak odzyskać chociaż część z poniesionych inwestycji. Czy kasacja to ostateczność? Przede wszystkim kasacja auta niezdolnego do jazdy eliminuje zagrożenie na drogach. To już nie tylko kwestia legalnego pozbycia się pojazdu, ale bezpieczeństwa. Wiele stacji demontażu pojazdów oferuje bezpłatny transport pojazdu do stacji demontażu, dlatego nie musisz samodzielnie transportować wraku do kasacji.

Profesjonalne firmy skupujące auta do kasacji gwarantują również darmowe i szybkie wyceny. Nie będziesz długo czekać na informację ile otrzymasz za swój samochód, skup aut do kasacji poinformuje Cię nawet w przeciągu 24 h. Później już otrzymasz gotówkę do ręki lub przelew na konto. Nawet jeśli będzie to niewielka kwota, zawsze to lepsze niż trzymanie swojego pojazdu na parkingu lub podwórku przed domem, płacenie za niego OC i zatruwanie środowiska. Poza tym, po zakończonej kasacji otrzymujesz dokumenty, które musisz złożyć w Wydziale Komunikacji aby wyrejestrować swój pojazd. Dzięki temu możesz też odzyskać swoje niewykorzystane składki od ubezpieczyciela.

Pamiętaj również, że poprzez kasację samochodu przyczyniasz się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji, a recykling materiałów z pojazdu może zmniejszyć potrzebę wydobycia surowców i produkcji nowych części. Dbasz o środowisko, jednocześnie zdejmując sobie z głowy problem starego, bezużytecznego auta. Decyzja o kasacji samochodu powinna być jednak przemyślana, najlepiej jest skontaktować się z wybraną firmą zajmującą się demontażem i przedstawienie swojego problemu fachowcom. Wówczas masz pewność, że czas rozstać się ze swoim samochodem i zrobić miejsce w garażu na nowy!