Według najnowszych prognoz szacuje się, że roczne zużycie surowców mineralnych, paliw kopalnych i biomasy wzrośnie dwukrotnie do 2050 roku. Jest to wynikiem wzrastającej liczby ludności, jej zamożności i krótszego cyklu życia produktów.Obecnie Unia Europejska jest uzależniona od importowanych surowców w 40 procentach. Jest to więcej niż inne regiony na świecie, przy czym wiele z tych zasobów już w najbliższym czasie może się całkowicie wyczerpać.
W związku z tym coraz większe znaczenie mają surowce i materiały pochodzące z odzysku (tzw. wtórne), np. metale, plastik, guma, papier, szkło. Odzysk niektórych surowców z odpadów jest na poziomie 40–50% i ma to związek z coraz lepszym systemem sortowania odpadów i konsekwentną polityką preferującą ich ponowne wykorzystywanie.
W Polsce również obserwujemy coraz większy nacisk na wykorzystywanie odpadów, zarówno z procesów produkcyjnych, jak i ze skupu. Wymuszają to z jednej strony obowiązujące przepisy dotyczące ochrony środowiska, a z drugiej względy ekonomiczne. Dotyczy to m.in. złomu i odpadów stalowych, metali nieżelaznych (miedzi, aluminium, ołowiu, cynku i cyny oraz odpadów elektrycznych i elektronicznych, baterii i akumulatorów, a także wycofanych pojazdów samochodowych.
Pod koniec 2022 r. było w Polsce zarejestrowanych 26,675 mln aut osobowych.
Funkcjonowanie tak dużej liczby pojazdów nie pozostaje jednak bez znaczenia dla środowiska, głównie poprzez zużycie energii i zasobów, wytwarzanie odpadów podczas produkcji i ich eksploatacji, emisję gazów oraz substancji niebezpiecznych, a także – po zakończeniu ich użytkowania – zwiększająca się liczba odpadów. Taki pojazd powinien wówczas trafić do legalnej stacji demontażu i zostać poddany recyklingowi.
Sukcesywnie na terenie Polski wzrasta liczba stacji demontażu pojazdów samochodowych. W 2010 roku było zarejestrowanych 689 tego typu obiektów, a w 2012 ich liczba zwiększyła się do 792. Lista wszystkich zarejestrowanych stacji demontażu jest stale aktualizowana.
Recykling samochodów w profesjonalnych stacjach demontażu umożliwia odzyskanie cennych materiałów, takich jak stal, aluminium, plastik czy szkło. Dzięki temu ogranicza się potrzebę wydobycia i przetwarzania surowców, co przekłada się na oszczędności i zrównoważony rozwój. Metale żelazne i nieżelazne w sumie stanowią największą część całkowitej masy pojazdów, która waha się w granicach 70–80 %.
Skład surowcowy produkowanych samochodów jest różny w zależności od rodzaju i marki samochodu. Wiąże się to z rodzajem i ilością odzyskiwanych w procesie recyklingu surowców metalicznych.
Średnia zawartość metali w pojeździe samochodowym:
Gdy części nadające się do ponownego użycia lub recyklingu zostaną oddzielone, karoseria jest rozdrabniana. Plastik, gumy, szkła i inne materiały, które pozostają po rozdrobnieniu karoserii samochodu są poddawane odzyskowi. Wszystkie płyny samochodowe są również odzyskiwane do recyklingu lub odpowiedniej utylizacji.
W końcu działalność związaną z częściami używanymi zyskuje na znaczeniu, tworząc nowe możliwości biznesowe. Klienci mogą korzystać z tańszych, ale wciąż wysokiej jakości części z drugiej ręki, co zwiększa dostępność rozwiązań naprawczych. A ciągły wzrost liczebności stacji demontażu pojazdów przyczynia się do otwierania nowych możliwości biznesowych, w tym miejsc pracy dla lokalnych mieszkańców.
Redukcja importu surowców oraz rozwijający się rynek części używanych mogą przyczynić się do poprawy bilansu handlowego kraju, zmniejszając potrzebę zakupu surowców za granicą.
W miarę jak branża motoryzacyjna staje się bardziej globalna, recykling samochodowy może promować międzynarodową współpracę, wymianę doświadczeń i technologii.
Przemysł recyklingu samochodowego generuje wiele miejsc pracy, od pracownikówzajmujących się demontażem samochodów po specjalistów ds. przetwarzania odpadów. To także istotne źródło zatrudnienia w gospodarce.
Dzięki recyklingowi samochodowemu można obniżyć koszty produkcji nowych części oraz ograniczyć zapotrzebowanie na importowane surowce. To z kolei przekłada się na konkurencyjność krajowych przedsiębiorstw i przemysłu motoryzacyjnego.
W związku z powyższymi korzyściami, recykling samochodowy stanowi istotny element gospodarki krajowej, przyczyniając się zarówno do zrównoważonego rozwoju, jak i poprawy sytuacji ekonomicznej kraju. Dlatego promowanie i rozwijanie tej dziedziny np. poprzez korzystanie z autoryzowanych stacji demontażu pojazdów, ma kluczowe znaczenie dla długotrwałego i zrównoważonego rozwoju gospodarki narodowej.