Skup aut

Sprzedaż części

ikona strzałki

Proces kasacji auta krok po kroku

Czasami przychodzi taki moment, że musimy się rozstać z naszym samochodem. Upływający czas pozostawił na nim ślady korozji, części są już dawno zużyte, a jazda nim nie jest bezpieczna. Inną przyczyną jest po prostu wypadek lub stłuczka, która sprawiła, że nasz samochód nie nadaje się do jazdy, jest poturbowany i poważnie uszkodzony. Co należy wtedy zrobić? Najlepszą metodą na pozbycie się starego lub zniszczonego pojazdu jest kasacja, która nie tylko zapewni nam sprawne wyrejestrowanie auta, ale również daje możliwość odzyskania gotówki za nasz pojazd.

Na czym polega kasacja auta?

Kasacja auta to proces formalnego wycofania pojazdu z ruchu drogowego i przekształcenia go w złom lub surowce wtórne. Ten proceder odbywa się na specjalnych stacjach demontażu, które są uprawnione do tego rodzaju działań. Ważne jest, aby upewnić się, że oddajesz auto na złom zgodnie z obowiązującymi przepisami. Profesjonalne firmy zajmujące się kasacją, działają w pełni legalnie i posiadają wszystkie zezwolenia od Marszałka Województwa. Wydają też zaświadczenie o kasacji pojazdu, które jest niezbędne do jego późniejszego wyrejestrowania w Urzędzie Komunikacji oraz w firmie ubezpieczeniowej.

Jako właściciel samochodu, który zostaje wyznaczony do kasacji, możesz otrzymać wynagrodzenie finansowe. Kwota, na jaką możesz liczyć za swój samochód, zależy od wielu czynników i różni się w zależności od firmy, do której się zgłosisz. Aby dowiedzieć się, ile dostaniesz za konkretny model i markę, warto skontaktować się z kilkoma stacjami demontażu w okolicy i porównać ceny. W większości przypadków możesz liczyć na kwotę od kilkuset złotych do tysiąca, ale zdarzają się również wyższe wyceny. Wszystko zależy od wartości marki i modelu pojazdu, który będziesz oddawać do skupu.

Należy także pamiętać, że za pojazd zdekompletowany będziesz musiał dopłacić za różnicę kilogramów wynikającą z wagi pojazdu w dowodzie rejestracyjnym, a wagą faktyczną jaką uzyskamy w skupie.

Krok 1 - przygotowanie samochodu do kasacji

Upewnij się, że samochód jest pozbawiony wszystkich rzeczy osobistych, takich jak dokumenty, przedmioty wartościowe, ubrania, narzędzia, itp. Zbierz również potrzebne dokumenty do kasacji (dowód osobisty właściciela pojazdu, dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu, jeśli taka została wydana). W przypadku samochodu z zagranicy potrzebne są również zagraniczne dokumenty.

Krok 2 - wybierz stację demontażu pojazdu

Skontaktuj się z wybraną firmą i ustal warunki, na jakich oddasz swój samochód. Warto wiedzieć, że kasacja auta to nie jedyna usługa, na jaką możesz liczyć. W skład oferty mogą też wchodzić: bezpłatna wycena (telefoniczna, internetowa lub na miejscu), darmowy transport po Twój samochód pod wskazany adres, formalności i zaświadczenie o demontażu. Po akceptacji wyceny, oddaj pojazd w ręce pracowników autokasacji.

Krok 3 - odbierz zaświadczenie i wyrejestruj pojazd

Gdy proces kasacji zostanie zakończony, odbierz dokumenty, gotówkę za swój pojazd i zaświadczenie potwierdzające kasację. Następnie, udaj się do Wydziału Komunikacji odpowiedniego do twojego miejsca zamieszkania, złóż zaświadczenie i w terminie do 30 dni wyrejestruj pojazd. Będziesz do tego potrzebować: (wypełniony wniosek, kartę pojazdu, dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne, zaświadczenie o demontażu pojazdu, potwierdzenie opłaty skarbowej) Możesz także postarać się o zwrot za niewykorzystane składki OC od swojego ubezpieczyciela.

Kasacja auta - na co należy uważać?

W naszym kraju kasacja auta jest nie tylko kwestią ekologii, ale także bezpieczeństwa i przestrzegania przepisów. Niestety, na rynku istnieje proceder nielegalnego skupu i demontażu pojazdów, który może przysporzyć wielu problemów właścicielom samochodów.

Jednym z głównych powodów, dla których nielegalny skup pojazdów stał się plagą, jest ogromny popyt na używane części zamienne. Te często trafiają na aukcje internetowe lub giełdy, gdzie są sprzedawane po atrakcyjnych cenach. Skupujący samochody w nielegalny sposób często oferują nieco wyższe kwoty za auto niż firmy zajmujące się legalną kasacją, ale niestety, nie wydają zaświadczenia o złomowaniu pojazdu. Zamiast tego, podpisuje się umowę kupna-sprzedaży, co ma poważne konsekwencje.

Nielegalna kasacja samochodów - jakie ma konsekwencje?

Po pierwsze, nie można wyrejestrować pojazdu ani ubiegać się o zwrot składki za ubezpieczenie OC, ponieważ ubezpieczenie przechodzi na kupującego. Po drugie, istnieje ryzyko, że na umowie pojawi się osoba będąca „słupem” lub nawet osoba nieżyjąca.

W efekcie, nadal będziemy uważani za właścicieli pojazdu, co wiąże się z konsekwencjami prawnymi, takimi jak kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC.W najgorszym przypadku nasz samochód może zostać wykorzystany do przestępstw, takich jak fikcyjne stłuczki czy kradzież paliwa.

Dodatkowo, demontaż samochodów przez nielegalnych skupujących często odbywa się poza miejscami do tego przeznaczonymi, na prywatnych posesjach, w garażach lub na podwórkach. Części uzyskane w wyniku takiego demontażu nie są poddawane żadnym kontrolom, czy badaniom pod kątem bezpieczeństwa użytkowania. Kupujący, którzy korzystają z takich części, narażają się na poważne ryzyko związanego z bezpieczeństwem jazdy.

Dlaczego warto wybrać legalną stację demontażu pojazdów?

  • Bezproblemowa obsługa formalności: Legalna stacja zajmie się unieważnieniem dokumentów i wyda zaświadczenie o złomowaniu, ułatwiając proces wyrejestrowania pojazdu.

  • Prawidłowa umowa kupna-sprzedaży: Otrzymamy właściwą umowę, co pomoże uniknąć nieuczciwych praktyk i wykroczeń.

  • Bezpieczna wypłata: Legalne stacje zapewniają uczciwe wypłaty gotówki lub płatności przelewem.

  • Profesjonalny transport: Specjalistyczne lawety i kierowcy zadbają o bezpieczny transport pojazdu.

  • Możliwość negocjacji wyceny: Wartość pojazdu można negocjować, zapewniając uczciwą wycenę.

  • Legalność i certyfikaty: Legalne stacje posiadają wymagane zezwolenia i działają zgodnie z przepisami prawa.

  • Ochrona środowiska:Wybierając legalną stację, przyczyniamy się do ochrony środowiska poprzez właściwy demontaż i usunięcie szkodliwych płynów z pojazdu.

  • Wybór legalnej stacji auto kasacji to gwarancja prawidłowej obsługi i uniknięcia nielegalnych praktyk. To także dbałość o środowisko i bezpieczeństwo. Jeśli planujesz oddać swój samochód do kasacji, wybierz sprawdzoną firmę w swojej okolicy!