Skup aut

Sprzedaż części

ikona strzałki

Jakie części z używanych aut mają największą wartość na rynku wtórnym?

Rozwój motoryzacji na świecie spowodował prawdziwą inwazję pojazdów, zwiększając ich liczbę na naszych drogach. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, ile lat mają te auta? Otóż okazuje się, że średni wiek sprowadzonych z zagranicy aut wynosi obecnie aż 13 lat, a w przypadku pojazdów z silnikiem benzynowym nawet 14 lat. To oznacza, że wiele z nas porusza się na co dzień w samochodach, które mają już swoją historię. Te długie lata eksploatacji nie idą jednak w parze z oszczędnością. Wręcz przeciwnie – starsze samochody wymagają coraz więcej uwagi i nakładów finansowych. Każdy właściciel starszego auta doskonale wie, że utrzymanie, naprawy i konserwacja stają się nieuniknionym kosztem. O ile zakup lampy, zderzaka czy błotnika to wydatek raczej niewielki, to na silnik lub skrzynię biegów musimy wydać już znacznie więcej. Jak dziś kształtują się ceny poszczególnych elementów samochodów?

Jakie części są najbardziej wartościowe?

Najbardziej wartościowe części z używanych aut na rynku wtórnym to te, które są kosztowne w zakupie jako nowe i są narażone na duże zużycie lub uszkodzenia w trakcie eksploatacji. Oto kilka przykładów części, które często mają wysoką wartość na rynku wtórnym:

 • Silniki i ich komponenty: Silniki stanowią serce samochodu, a ich naprawa lub wymiana jest często kosztowna. Do wartościowych części silnika zaliczyć możemy: blok silnika, głowicę z zaworami, wał korbowy. W zależności od modelu samochodu ceny kształtują się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

 • Skrzynie biegów i układy napędowe: Skrzynie biegów, przekładnie, a także różnego rodzaju układy napędowe, takie jak wały napędowe czy dyferencjały, są częściami o dużej wartości, ponieważ ich wymiana jest kosztowna i wymaga specjalistycznej wiedzy. Ich ceny w zależności od stanu i marki pojazdu to wydatek od kilkuset do kilku tysięcy zł

 • Elektronika i systemy kontroli: Współczesne samochody są wyposażone w zaawansowane systemy elektroniczne, w tym komputery sterujące, czujniki i moduły. Naprawa lub wymiana uszkodzonych części elektronicznych może być droga, dlatego części zamiennych w tej kategorii często poszukuje się na rynku wtórnym. Średnio zapłacimy za nie kilkaset złotych.

 • Elementy nadwozia i wnętrza: Części karoserii, takie jak drzwi, błotniki, maski czy zderzaki, mogą być kosztowne przy zakupie jako nowe. Podobnie wnętrze pojazdu, w tym fotele, deska rozdzielcza czy kierownica, może mieć wartość na rynku wtórnym, szczególnie jeśli jest w dobrym stanie. Ceny kształtują się różnie w zależności od stanu części, modelu oraz rocznika pojazdu.

 • Koła i zawieszenie: Koła, felgi oraz elementy zawieszenia, takie jak amortyzatory czy wahacze, są częściami podatnymi na zużycie i uszkodzenia. Dlatego części zamiennych w tej kategorii często szuka się na rynku wtórnym.Ceny oscylują w granicach od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

 • Podane przykłady dotyczą oczywiście części używanych i ich zamienników do samochodów klasy średniej. Za części, nawet te używane do aut w klasach wyższych zapłacimy dużo, dużo więcej i napotkamy z pewnością niemałe problemy z ich dostępnością na rynku wtórnym. Tych samochodów jest zdecydowanie mniej, a zdarzają się też nierzadko specjalne edycje limitowane w postaci kilkuset sztuk.

  Wzrost cen surowców do produkcji samochodów

  Mierzymy się dziś ze wzrostem cen surowców niezbędnych do produkcji nowych pojazdów, wzrasta również wartość części zamiennych, zarówno tych nowych, jak i używanych. Samochody, które na co dzień użytkujemy, narażone są na różnego rodzaju usterki i uszkodzenia – czy to w wyniku normalnej eksploatacji, czy na skutek stłuczki lub wypadku.

  Czasami zdarza się, że możemy naprawić uszkodzenia naszego pojazdu samodzielnie, ale w większości przypadków konieczna jest pomoc fachowca i specjalistycznego warsztatu samochodowego. W takich sytuacjach warto zwrócić uwagę na ofertę firm zajmujących się recyklingiem pojazdów i rozważyć wykorzystanie części pochodzących z auto kasacji.

  Nawiasem mówiąc, wypadki nie wybierają aut – nawet całkowicie nowe pojazdy mogą paść ofiarą niefortunnych incydentów. Korzystając z części z drugiej ręki, nie tylko przywracamy naszemu samochodowi drugie życie, ale także oszczędzamy znaczną część środków, które inaczej wydalibyśmy na zakup nowych komponentów w sklepie.

  Jakich części nie można sprzedawać na rynku wtórnym?

  Zgodnie z polskimi przepisami niektóre części, podzespoły i elementy wyposażenia nie powinny być dostępne w sprzedaży na rynku wtórnym i montowane w samochodach. Są to części, które zagrażają bezpieczeństwu jazdy lub środowisku naturalnemu.

  O takich podzespołach i częściach mówi – Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 września 2005 r. (Dziennik Ustaw Nr. 201, poz. 1666 i 1667), w załączniku do rozporządzenia znajduje się wykaz takich części.

  Należą do nich:

   

  • poduszki powietrzne;

   

  • klocki, szczęki hamulcowe;

   

  • przewody i uszczelnianie układu hamulcowego;

   

  • tłumiki układu wydechowego;

   

  • przeguby układu kierowniczego i zawieszenia;

   

  • fotele zintegrowane z pasami bezpieczeństwa lub poduszkami powietrznymi;

   

  • układ blokady kierownicy;

   

  • elementy elektryczne i elektroniczne układów bezpieczeństwa jazdy;

   

  • przewody paliwowe;

   

  • filtry jednorazowe i wkłady filtra;

   

  • zawory recyrkulacji spalin;

   

  • instalacje zasilania gazem silników;

   

  • automatyczne i nieautomatyczne zestawy pasów bezpieczeństwa;

   

  • pióra wycieraczek szyb;

   

  • płyny eksploatacyjne;

   

  • katalizatory.

   

  Podsumowując, zakup używanych części samochodowych niesie ze sobą pewne ryzyko i wymaga ostrożności. Możemy zweryfikować stan niektórych części przed zakupem, takich jak elementy blacharskie, co pozwala nam ograniczyć ryzyko. Jednak istnieją części, których stan nie jest możliwy do oceny przed ich zamontowaniem, takie jak silnik, skrzynia biegów czy elementy osprzętu silnika.

  Bardzo ważne jest, aby wybierać sprawdzone źródła, w których części są sprawdzone, przetestowane i odpowiednio przechowywane. Do takich firm należą profesjonalne skupy samochodów do kasacji. W takim miejscu możemy liczyć na fachowe doradztwo w zakresie doboru części do swojego samochodu oraz gwarancję sprawności kupowanych komponentów. Dzięki temu, mamy pewność, że używane części są w jak najlepszym stanie i spełniają standardy bezpieczeństwa. To nie tylko dbałość o nasz portfel, ale również o bezpieczeństwo na drodze!