Skup aut

Sprzedaż części

ikona strzałki

Jak kupić auto w komisie samochodowym?

Aukcje internetowe oraz portale społecznościowe wręcz prześcigają się w mnogości ofert sprzedaży pojazdów z kraju i zagranicy. Lśniąca karoseria, czyściutkie zadbane wnętrze na udostępnionych zdjęciach, mały przebieg i atrakcyjna cena kusi potencjalnych nabywców. Niestety na miejscu rzeczywistość pozostawia wiele do życzenia. Jak uniknąć nieuczciwych sprzedawców i niepotrzebnej straty czasu i pieniędzy? Odpowiedzią na to pytanie może być zakupu auta w komisie samochodowym.

Czym jest komis samochodowy?

Komis – jest to instytucja zajmująca się sprzedażą lub zakupem dóbr na zasadach określonych w umowie komisowej. Komis we własnym imieniu, sprzedaje na rzecz zleceniodawcy przedmiot ujęty w umowie, pobierając za to określoną w umowie prowizję.

Rodzaje komisów samochodowych:

 • Samochodowy – zajmujący się kupnem / sprzedażą samochodów. W celu sprzedaży pojazdu komis przyjmuje samochód od właściciela i umieszcza na specjalnie przygotowanym placu. W tym czasie właściciel nie ma możliwości korzystania z pojazdu.

 • Podstawowe nazewnictwo stron w umowie komisu :

 • Komitent – zleceniodawca, może być zarówno osoba fizyczną jak i prawną.
 • Komisant – osoba fizyczna lub przedsiębiorstwo komisowe zajmujące się odpłatnie (pobierając prowizję) pośrednictwem handlowym.

 • Na co zwrócić uwagę podczas oględzin auta w komisie?

  Dzisiejsze najlepsze i największe komisy samochodowe nierzadko wyglądają jak salony z nowymi autami. W swojej ofercie mają od kilkudziesięciu do nawet ponad stu samochodów. Elegancko ubrani pracownicy pomogą wybrać pojazd odpowiedni do naszych preferencji i zasobów portfela. Pojedziemy także na jazdę próbną, aby sprawdzić stan zawieszenia i dynamikę silnika. Zazwyczaj uwypukla ona jeszcze bardziej zalety samochodu i skłania nas do podjęcia szybkiej decyzji o jego zakupie. Warto jednak przed tym wykorzystać wszystkie opcje , które daje nam sprzedający i np. sprawdzić samochód w wybranej przez nas stacji diagnostycznej oraz po numerze VIN.

  Samochód z komisu – jak kupić go w bezpieczny sposób?

  Transakcje i formalności związane z zakupem auta przeprowadzimy w biurze komisu. Powinniśmy otrzymać szereg dokumentów takich jak: dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, polisę OC, kopie umowy komisowej oraz fakturę vat. Brak gotówki lub dopłaty do ceny samochodu nie stanowi problemu, gdyż komis załatwi atrakcyjny kredyt. W tym przypadku jeśli odstąpimy od zakupu auta, będzie to równocześnie oznaczało rezygnację z kredytu. Na miejscu zakupimy także ubezpieczenie OC i AC, w bardzo dobrej cenie. Należy pamiętać że kupując samochód w komisie możemy negocjować cenę pojazdu.

  Jednym z częstych problemów jest ustalenie historii auta, które trafia do komisu, jego wcześniejszych właścicieli , dokonywanych przeglądów i napraw. Dlatego warto zapoznać się z informacjami skąd komis bierze samochody do sprzedaży:
  jest pośrednikiem pomiędzy właścicielem auta a kupującym, w zamian za to bierze procent wartości auta,

 • jest właścicielem samochodu który odkupił od klienta w Polsce,
 • jest właścicielem samochodu sprowadzonego z zagranicy,
 • sprowadził samochód jako powypadkowy zakupiony na aukcji,
 • kupił auto na aukcji od firmy jako poleasingowy lub flotowy.

 • Bardzo często w pobliżu komisu lub na jego terenie znajduje się warsztat samochodowy. Oczywiście każdy samochód należy przygotować do sprzedaży. Zdiagnozować, umyć, wyczyścić w środku, uzupełnić płyny eksploatacyjne. Nie trudno domyślić się do czego może służyć warsztat samochodowy Auto powypadkowe lub mocno skorodowane może być w nim przygotowane do sprzedaży.

  Na co uważać, gdy kupujemy auto w komisie?

  Jeśli w czasie używania pojazdu zostaną wykryte wady, należy złożyć reklamację.
  Odpowiedzialność z tytułu rękojmi obowiązuje przez dwa lata od daty zakupu, sprzedający może skrócić ją do roku ale musi powiadomić o tym kupującego. Komis samochody, jako pośrednik, nie odpowiada za wady fizyczne i prawne auta, jeśli powiadomił o nich sprzedającego przed zakupem.

  Aby uniknąć oszustwa przy zakupie pojazdu z komisu należy:

 • sprawdzić czy auto jest bezwypadkowe,
 • sprawdzić dokładnie stan używanego samochodu przed zakupem,
 • sprawdzić czy auto nie jest przedmiotem zabezpieczenia kredytu,
 • sprawdzić czy auto ma jednego czy więcej właścicieli,
 • dokładnie przeczytać umowę gwarancji.

 • Zakup auta z komisu - rady i wskazówki

  Zakup samochodu dla większości z nas to wydatek od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego tak ważne jest aby podejść do tego rozsądnie i z pewnym dystansem. Mamy do wykorzystania szerokie możliwości sprawdzenia pojazdu zarówno pod względem prawnym jak i technicznym przed jego zakupem.

  Należy też pamiętać, że zakup samochodu z komisu będzie się wiązał z szeregiem inwestycji takich jak wymiana paska rozrządu, wszystkich płynów eksploatacyjnych, filtrów oraz serwisem klimatyzacji. Kupno używanego samochodu w komisie powinno być dobrze przemyślaną decyzją, a podpisać umowę warto dopiero wtedy kiedy mamy pewność, że samochód spełnia nasze oczekiwania.