Skup aut

Sprzedaż części

ikona strzałki

Skup aut - na co uważać?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się firmy oferujące usługę odkupienia samochodów za gotówkę. Należą do nich zarówno auto komisy, auto szroty, czy skupy aut. To bardzo wygodna i przede wszystkim szybka opcja sprzedaży czy zakupu samochodu, jednak jak w każdej gałęzi zajmującej się handlem możemy i w tym przypadku trafić na nieuczciwych sprzedawców. Aby zarobić na transakcji właściciele wyżej wspomnianych placówek często zawyżają wartość sprzedawanego samochodu. W drugą stronę to tak niestety nie działa, dlatego chcąc sprzedać swoje auto np. do skupu czy komisu możesz spodziewać się często niższej kwoty od oczekiwanej. Jest to spowodowane bardzo dużą konkurencją w branży auto motoryzacyjnej i zalewem używanych aut z całej Europy i świata. Dowiedz się po czym poznać dobry skup aut!

Co bierze pod uwagę skup aut przy wycenie?

Czynnikami decydującymi o wartości danego pojazdu są na pewno jego wiek i stan wizualny. Auta młodsze i zadbane będą znacznie droższe od tych z przejechaną setką tysięcy kilometrów, starszych rocznikowo i zniszczonych. Do ważnych czynników, które mają wpływ na wycenę samochodu należą m.in:

 • marka i model pojazdu,
 • rok produkcji i przebieg,
 • moc i pojemność silnika,
 • rodzaj paliwa stosowanego do napędu pojazdu,
 • sprawność samochodu,
 • stan wizualny i wyposażenie.


Na co zwrócić uwagę przy wyborze skupu aut?

Decyzja o sprzedaży samochodu nie należy do łatwych, dlatego warto poznać kilka cennych wskazówek przed transakcją, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

 • Sprawdź wiarygodność osoby zajmującej się skupem i to czy na pewno prowadzi działalność gospodarczą. Można to zweryfikować w Krajowym Rejestrze Sądowym. Weryfikacja statusu prawno-podatkowego skupu aut może dać pewność, że działają oni zgodnie z obowiązującymi przepisami i posiadają wymagane zezwolenia.

 • Aby nie stracić na sprzedaży naszego auta warto także sprawdzić oferty konkurencyjne, zadzwonić do kilku firm i porównać ceny. Pozwoli to wyciągnąć średnią cenę jaką możesz uzyskać za markę i model swojego auta, tym samym budując pole do negocjacji. Unikaj niskich ofert, które mogą sugerować nieuczciwe praktyki, ale również bądź świadomy, że zawyżona oferta może być jedynie strategią marketingową.

 • Zasięgnij opinii w internecie, warto przejrzeć stronę internetową skupu, auto forum, a także dowiedzieć się, czy posiadają wszelkie wymagane licencje i certyfikaty. Dobrze jest również dowiedzieć się, jak długo działają na rynku i czy mają pozytywne referencje od innych klientów.

 • Oceń rzetelność wyceny i zwróć uwagę na to, jakie czynniki są brane pod uwagę przy określaniu ceny, takie jak marka, model, rocznik, stan techniczny i przebieg. Upewnij się, że skup aut jest w stanie przedstawić jasne i uzasadnione kryteria wyceny, a nie tylko podaje ogólną i niejasną wartość.

 • Zapoznaj się dokładnie ze wszystkimi warunkami umowy. Zwróć uwagę na termin płatności, zobowiązania sprzedawcy i skupu, jak również ewentualne opłaty dodatkowe. Jeśli czujesz się niepewnie lub masz wątpliwości, skonsultuj się z prawnikiem przed podpisaniem umowy. Ważne jest także to, aby podpisywać umowę kupna-sprzedaży tylko z osobą uprawnioną do reprezentowania skupu aut, która posiada pełnomocnictwo do zawarcia umowy.

 • Zachowaj ostrożność z płatnościami i pamiętaj, żeby być ostrożnym w przypadku transakcji gotówkowych. Jeśli otrzymujesz dużą sumę gotówki, upewnij się, że jesteś w bezpiecznym miejscu i zabezpiecz swoje finanse. Alternatywnie, możesz poprosić o płatność przelewem bankowym, co może być bezpieczniejszą opcją. W każdym przypadku, powinieneś otrzymać właściwą dokumentację i potwierdzenie dokonanej płatności.


Zastosowanie się do tych przestróg pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji na jakie narazić mógłby nas nieuczciwy skup samochodów. Oczywiście nie należy z góry zakładać że każdy komis, skup aut, czy auto szrot to potencjalni oszuści. Większość tego typu firm ma dobre opinie i działają całkowicie legalnie oraz mogą zaoferować naprawdę korzystne warunki skupu – trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać i zachować ostrożność!