Skup aut

Sprzedaż części

ikona strzałki

Złomowanie auta - jak postępować? Kompletny poradnik

Chcesz pozbyć się swojego starego i niesprawnego auta? Naprawa przewyższa wartość Twojego pojazdu, a ubezpieczyciel stwierdził szkodę całkowitą? Według naszego prawa, aby legalnie oddać stary samochód na złom, trzeba postępować według określonych procedur. Dowiedz się, jak szybko i bezpiecznie oddać auto do kasacji.

Na czym polega złomowanie pojazdów?

Złomowanie pojazdów to proces, w którym pojazd, który nie nadaje się do jazdy lub naprawy (wrak), jest rozbierany na części, które mogą być ponownie wykorzystane lub sprzedane. Proces ten jest wykonywany przez specjalistyczne firmy złomujące, które posiadają odpowiednie maszyny i urządzenia do rozbiórki pojazdów.

Złomowanie samochodów jest ważnym elementem gospodarki odpadami, ponieważ pozwala na recykling metali i usunięcie niebezpiecznych surowców, co jest korzystne dla środowiska i gospodarki. Proces kasacji pozwala na usunięcie z drogi pojazdów, które są zużyte lub uszkodzone, co dodatkowo zapewnia bezpieczeństwo na drodze. Aby zezłomować samochód wystarczy skontaktować się z najbliższą Stacją Demontażu Pojazdów i ustalić szczegóły przyjęcia auta do utylizacji. Oddając auto na złom, możesz liczyć na zwrot części pieniędzy ze swojego pojazdu i ubiegać się o zwrot składki na ubezpieczenia i polisę OC.

Chcę wyrejestrować samochód - jak to zrobić i kiedy?

Aby wyrejestrować samochód trzeba spełniać konkretne wymagania. Są one zapisane w ustawie w art. 79.1 Prawo o Ruchu Drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. W świetle prawa wyrejestrowanie auta z Wydziału Komunikacji jest możliwe w kilku przypadkach:

 • sprzedaży pojazdu,
 • kradzieży pojazdu,
 • w przypadku złomowania.

 • W przypadku oddania samochodu do autoryzowanej Stacji Demontażu Pojazdów powinieneś otrzymać zaświadczenie o kasacji, które wydawane jest przez właścicieli złomowiska. Ten dokument uprawnia Cię do wyrejestrowania auta w Wydziale Komunikacji. Złomowanie pojazdu wiąże się z unieważnieniem dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i tablic rejestracyjnych, a także z wydaniem odpowiednich oświadczeń i zaświadczeń.

  Unieważnienie tych dokumentów potwierdza, że pojazd został trwale wycofany z ruchu drogowego i przekazany do recyklingu. Pamiętaj, że obowiązuje Cię termin 30 dni na złożenie wniosku.

  Jak wyrejestrować auto po złomowaniu?

  Pozbądź się samochodu krok po kroku:

  1. Znajdź odpowiedni wniosek w wydziale komunikacji lub na stronie internetowej urzędu.

  2. Wypełnij wniosek i przygotuj niezbędne dokumenty. Będziesz potrzebować dokumentów potwierdzających zaistniałe zdarzenie (np. faktury za złomowanie pojazdu lub umowę kupna-sprzedaży).

  3. Złóż wniosek i dokumenty w swoim Wydziale Komunikacji.

  4. Po całym procesie możesz odzyskać niewykorzystane składki na OC od ubezpieczyciela lub podatek drogowy w przypadku auta powyżej 3500.kg

  Kto komu płaci za złomowanie?

  Za kasację pojazdu właściciel otrzymuje gotówkę do ręki lub przelew od Stacji Demontażu Pojazdów. Wartość pojazdu określana jest na podstawie np. wagi samochodu i innych czynników, takich jak rodzaj i stan poszczególnych części pojazdu.

  Złomowanie pojazdu może być korzystne w wielu sytuacjach, szczególnie jeśli pojazd jest zużyty lub uszkodzony, a jego stan techniczny nie pozwala na dalsze użytkowanie. Ważne jest jednak, aby przestrzegać wszelkich procedur związanych ze złomowaniem pojazdu i prawidłowo załatwić wszelkie formalności, aby uniknąć problemów prawnych lub finansowych w przyszłości.