Skup aut

Sprzedaż części

ikona strzałki

Jakie dokumenty przy sprzedaży samochodu do skupu? Podpowiadamy

Sprzedaż samochodu do skupu jest coraz częściej preferowanym rozwiązaniem dla właścicieli pojazdów, którzy chcą szybko pozbyć się swojego auta. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, ponieważ nie musimy na własną rękę szukać kupca na nasze auto i co ważne, możemy sprzedać do skupu niemalże każdy samochód w każdym stanie. Kompletna i prawidłowa dokumentacja to klucz do udanej transakcji, która zapewni nam spokój umysłu i ochronę praw, dlatego przed sprzedażą warto mieć aktualną wiedzę na temat wszystkich formalności. Dowiedz się jakie dokładnie dokumenty będą potrzebne przy sprzedaży auta do skupu.

Dlaczego skup aut?

To, co przemawia za wyborem skupu aut przez właścicieli różnych pojazdów to przede wszystkim szybkość transakcji. Nie musimy samodzielnie przygotowywać auta do sprzedaży, ani też płacić za ogłoszenia w internecie. Możemy w skupie sprzedać powypadkowy lub zniszczony samochód, który byłby problematyczny w zbyciu. W przypadku firm zajmujących się skupem samochodów, mamy pewność, że każdy pojazd będzie mile widziany bez względu na jego stan techniczny. W dodatku możemy liczyć na szereg korzyści, takich jak darmowa wycena, bezpłatny transport po odbiór pojazdu, a przede wszystkim gotówkę do ręki lub błyskawiczny przelew.

Wreszcie, warto wspomnieć o pewności transakcji i ochronie prawnej, które towarzyszą sprzedaży samochodu do skupu. Dobre skupy aut dbają o kompletną dokumentację, co daje właścicielowi pojazdu pewność, że wszystkie formalności zostaną załatwione zgodnie z prawem.

Co musimy przygotować, sprzedając auto do skupu?

Decyzja podjęta, sprzedajemy auto do skupu, zatem co należ przygotować do takiej transakcji? Przy sprzedaży samochodu do skupu, niezależnie od tego, czy jest to samochód prywatny czy firmowy, należy mieć ze sobą kilka niezbędnych dokumentów:

Samochód prywatny:

 • Dowód rejestracyjny (tzw. część I) – oryginał dokumentu potwierdzającego twoje prawa własności do pojazdu.
 • Karta pojazdu (jeśli jest dostępna) – dokument zawierający szczegółowe informacje techniczne o samochodzie.
 • Pełnomocnictwo (jeśli właściciel nie sprzedaje samochodu osobiście) – w przypadku, gdy sprzedaż odbywa się przez osobę upoważnioną, należy posiadać pełnomocnictwo podpisane przez właściciela. Przykładowy wzór takiego pełnomocnictwa można pobrać ze strony https://www.rpo.gov.pl/pliki/13355153470.doc.

 • Samochód firmowy po wykupie z leasingu:

 • Oryginał faktury wykupu samochodu z leasingu – dokument potwierdzający, że samochód został wykupiony z umowy leasingowej.
 • Dokumenty poświadczające zakończenie leasingu – wszelkie dokumenty lub zaświadczenia od firmy leasingowej, które potwierdzają zakończenie umowy leasingowej.
 • Potwierdzenie przelewu za fakturę sprzedaży samochodu – dokument lub potwierdzenie przelewu, świadczące o uregulowaniu płatności za sprzedany samochód.
 • Inne dokumenty związane z firmą leasingową – zależnie od wymogów leasingodawcy, mogą być potrzebne dodatkowe dokumenty, które otrzymałeś w trakcie trwania leasingu.

 • Ważne jest, aby przed sprzedażą dokładnie przygotować i sprawdzić wszystkie wymagane dokumenty. Upewnij się, że są one aktualne, kompletnie wypełnione i zgodne z prawem. Do podpisania umowy kupna – sprzedaży będzie potrzebny także dowód osobisty.

  Co jeszcze będzie istotne dla skupu aut?

  Oprócz wspomnianych dokumentów, warto przygotować:

 • Komplet kluczy do samochodu, w tym zarówno zwykłe klucze do zamków, jak i pilota do centralnego zamka.
 • Książka serwisowa, jeśli takową posiadasz. Książka ta, dokumentuje historię napraw i konserwacji pojazdu, jako dodatkowy dowód na regularne serwisowanie auta, może mieć wpływ na wycenę.
 • Polisa OC, którą będzie można anulować lub przenieść na skup po zakończonej transakcji.
 • Inne dokumenty, związane z naprawami, modyfikacjami lub ulepszeniami pojazdu. Mogą one dostarczyć dodatkowych informacji o stanie samochodu.
 • Kompletne wyposażenie, włączając w to np. koło zapasowe, narzędzia, podkładki i wszelkie inne przedmioty związane z danym modelem samochodu.

 • Przygotowanie wyżej wspomnianych elementów pomoże w przeprowadzeniu transakcji sprzedaży samochodu do skupu sprawnie i zgodnie z prawem a co więcej, ich komplet może wpłynąć pozytywnie na wycenę samochodu.

  Jak wygląda proces sprzedaży auta do skupu?

  Wystarczy skontaktować się z wybraną firmą skupującą samochodu w Twojej okolicy np. telefonicznie, mailowo lub poprzez formularz na stronie internetowej. W formularzu musimy wypełnić dane samochodu oraz dołączyć zdjęcia. Zwykle już po 24 h, otrzymujemy rzetelnie przygotowaną wycenę. Możemy o nią poprosić również telefonicznie lub niektóre ze skupów oferują dojazd bezpośrednio pod wskazany adres i dokonują oględzin stanu technicznego pojazdu, na podstawie którego dokonują wyceny.
  Po akceptacji wyceny, możemy liczyć już na szybką transakcję, która obejmuje odbiór samochodu, sporządzenie umowy kupna – sprzedaży i wypłatę gotówki do ręki lub przelewem na konto bankowe. Jeżeli chcesz zaoszczędzić czas i bezproblemowo sprzedać swój samochód – wybierz auto skup, który ma dobrą renomę wśród klientów!